Türkçe English
 

Pratik Bilgiler

Her yün karışımlı giyside dikili bakım talimatı etiketi bulunmaktadır. Bakım talimatları yün tipine, gördüğü işlemlere ve uygulanan teknik terbiyeye göre değişir. Talimat üzerindeki sembollere dikkat etmek, giysinin görünümünü, yüzeyini, yapısını, tuşe ve formunu koruyacak olan uygun temizleme yöntemini seçebilmenizi sağlar.

"ELDE YIKAMA YÜN" DAMGALI TRİKOLAR

Trikoyu ılık suda (maksimum 40°C) ağartma maddeleri içermeyen yün tipi bir deterjanla elde yıkayınız, trikonun yüzeyindeki gevşek elyafı korumak için giysinin içini dışa çeviriniz. Giysinizi suya daldırmadan önce kullandığınız toz veya sıvı deterjanın iyice çözüldüğünden emin olunuz. Giysinizi 5 dakika kadar suya basılı bırakmanız kirlerin giysiden uzaklaşması için yeterli olacaktır. Sonra giysinizi sıkmadan fazla suyu uzaklaştırınız ve öncel ılık ardından soğuk su ile durulayınız. Giysinizin ıslaklığnı ya temiz havlular arasında yuvarlayarak ya da çamaşır makinenizin kısa ve narin sıkma programanında giderebilirsiniz. (Asla elinizde bükerek sıkmayınız). Sıkma işleminden sonra giysiniz nemliyken elinizle formunu düzeltiniz. Trikonuzu düz bir yere sererek kurutunuz. Eğer ipe asarak kurutacaksanız giysinizin sarkmasını önlemek için katlayarak asınız.

MAKİNEDE YIKAMA YÜN DAMGALI TRİKOLAR

Trikonuzun bakım etiketindeki makinede yıkama talimatını kontrol ediniz. Trikonun yüzeyindeki gevşek elyafı korumak için giysinin içini dışa çeviriniz. Yıkama öncesinde giysinizi suya basmayınız. Makinenizi 40°C'de woolmark programına (mekanik hareket minimum olmalı) ayarlayınız. Ağartma maddeleri içermeyen yün damgalı bir deterjan kullanınız. Trikonuzu düz bir yere sererek kurutunuz. Eğer ipe asarak kurutacaksanız giysinizin sarkmasını önlemek için katlayarak asınız.

YÜN DAMGALI DETERJANLAR

İlerleyen teknoloji sayesinde farklı yıkama tipleri ve farklı giysilere uygun deterjanlar geliştirilmiştir. Bu şekilde yünlü giysilerin görünümlerini daha uzun süre korumak mümkün olabilmektedir. Narin giysilerin yıkanmasında kullanılan yeni deterjanlar özellikle yün ve benzeri  elyaf için geliştirilmiştir. Bunların bazıları elde yıkamak için uygundur. Bazıları ise özellikle makinede woolmark programında yıkama için üretilmiştir. Renkli deterjanlar yünlüleri elde veya makinede yıkamak için uygun değildir.

ÜTÜLEME

Yünlü giysilerin çoğu hafifçe ütülenerek iyi sonuçlar verir. Yünlerinizi buhar ayarında veya 2 nokta sembolü ile gösterilen sıcaklık ayarında ütüleyiniz. Yünlü trikolarınıza veya yünlü kumaştan mamul giysilerine kuru ütüleme uygulayacaksanız yüzeyin parlamasını önlemek için nemli bir bez kullanınız.

TAMBURLU KURUTUCUDA KURUTMA

Yalnızca, giysi üzerindeki dikili etikette, "Tamburlu kurutucuda kurutulabilir" sembolü olan giysileri makinede kurutunuz. Etiket üzerindeki sembol size bunun güvenli olduğunu söylemektedir.

AĞARTMA

Asla klorlu ağartma uygulamayınız.